Ana Sayfa Eğitim 24 Ocak 2023 35 Görüntüleme

Hayat Holding ve MEB iş birliğiyle “Hayata Yeterli Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık kurumsal toplumsal sorumluluk projesi başlıyor

Hayat Holding, ‘Nesiller uzunluğu fayda’ vizyonunu, ‘Hayata Yeterli Bakarız’ mottosu ile benimseyerek, sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde yepisyeni bir toplumsal sorumluluk projesine imza atıyor. T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğinde hayata geçen Ekolojik Okuryazarlık Eğitim Projesi, Türkiye genelinde ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile öğretmen ve velilerin, ekolojik okuryazarlık seviyelerini artırmayı hedefliyor. 

Türkiye dahil olmak üzere, bulunduğu tüm coğrafyalarda toplumsal yarar projelerine imza atan Hayat Holding, “Hayata Yeterli Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi’ni düzenlediği bir basın toplantısıyla duyurdu. Hayat Holding İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve İcra Heyeti Lideri M. Avni Kiğılı’nın açılış konuşmasını gerçekleştirdiği toplantıda, T.C. Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar’da kapanış konuşması gerçekleştirdi. “Ekolojik Okuryazar Nesiller” başlığı altında düzenlenen panel kısmında ise, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, Hacettepe Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan ve Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi Dr. Bengisu Koyuncu panelist olarak yer aldı.  

İklim değişikliği farkındalığına katkıda bulunma, gezegendeki kaynakların kıtlığına dikkat çekme, kaynakları müdafaa ve şuurlu tüketmeye yönelik davranışları geliştirme gayesiyle yola çıkan “Hayata Uygun Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi, oyun ve görsel aktivitelerle zenginleştirilmiş müfredata uygun içerikleriyle, daha güzel bir dünya için çocukları erken yaşta eğiterek farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor.

“Hayata Yeterli Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık Projesi’nin tanıtım toplantısına katılan T.C. Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek Aşkar, projenin değeriyle ilgili şunları söyledi: “Hükûmetler ortası İklim Değişikliği Paneli’nin araştırmalarına nazaran iklim krizi kapımızda. Dünyamızın ve canlıların ömürlerine sağlıklı formda devam etmesi için bu durumu yavaşlatmak ve bilakis çevirmek için üstümüze büyük sorumluluklar düşüyor. Bunun en değerli yollarından biri elbet geleceğimiz olan çocukları şuurlu, farkındalığı yüksek, ekolojik hassaslıkları olan bireyler yetiştirmekten geçiyor. Ulusal Eğitim Bakanlığı’mız sürdürülebilirlik, etraf şuuruna yönelik tavır ve davranışları geliştirmede çocuklara, gençlere ve eğitimcilere yönelik kıymetli adımlar atıyor. Bu eğitimlerle bizden sonra, çocuklarımızın dünyamız için en yararlı kararları verebilecek ve gerçek adımlar atabilecek olgunluğa erişeceklerine inanıyoruz. Bu doğrultuda ‘Hayata Güzel Bakarız’ Ekolojik Okuryazarlık Projesi, çocuklara erken yaşta etraf şuuru kazandırarak farkındalık yaratma konusunda çok değerli bir proje. İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik, uzman isimlerle titizlikle hazırlanmış bu eğitimin çocuklarımıza katkısı olacağına inancım tam.” 

“İş dünyasını ekolojik okuryazarlık eğitim projesinin bir modülü olmaya davet ediyoruz”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Hayat Holding İdare Heyeti Lider Yardımcısı ve İcra Şurası Lideri M. Avni Kiğılı, vizyonlarını “Nesiller uzunluğu yarar sağlamak” teması üzerine dayandırdıklarını ve tüm faaliyetlerini karbon ayak izini en aza indirme gayesiyle gerçekleştirdiklerini tabir ederek şunları söyledi: 

“Hayat Holding olarak sürdürülebilirliği, yalnızca etraf olarak değil, insan kaynağından verimliliğe epey geniş bir kapsamda ele alıyor, iş süreçlerimizi buna nazaran düzenliyoruz. Güç verimliliği ve kaynakların faal kullanımı konusunda attığımız adımlar bunun somut göstergesi. Fakat kurumların yalnızca kendini dönüştürmesi kâfi değil.  Toplumun dönüşümüne hizmet eden, yeterliliğin kuşaktan nesile aktarıldığı uzun vadeli, kalıcı ve sürdürülebilir projelere imza atmak çok kıymetli. Hayata Güzel Bakarız Ekolojik Okuryazarlık Projesi’nin çıkış noktası budur. Yarının dünyası, iklim farkındalığı yüksek bir jenerasyona gereksinim duyacaktır. Çocuklara erken yaştan itibaren yapılan her yatırım, yalnızca çocuğun ömrünü dönüştürmekle kalmayarak, şuurlu nesillerin ömür sürdüğü refah içinde bir dünya manasına geliyor. Bu nedenle tüm iş dünyasını buradan ekolojik okuryazarlık eğitimlerinin bir modülü olmaya davet ediyorum. Birimiz değil, hepimiz Hayata düzgün bakalım…”

 “Hayata Âlâ Bakarız” Ekolojik Okuryazarlık projesinin içerik şurasında yer alan Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş da projenin içerik ve değeri ile ilgili şunları söyledi: 

“Özellikle ilköğretim düzeyindeki çocuklara biyoçeşitlilik ve iklim değişimi kavramlarına ait bilgilerin ulaşması yakın gelecekte karşı karşıya kalacağımız etraf sorunlarına karşı olumlu katkı sağlayacaktır.”

Öğretmenlerin ekolojik okuryazarlık eğitimi konusunda projeye katkı sağlayan Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kısmı Öğretim Üyesi Bengisu Koyuncu da konuşmasında şunlara değindi: “Yaşadığımız etrafın korunması, etraf farkındalığı üzere toplumsal hususları disiplinler ortası bütünde verebilecek en tesirli öğrenme seviyesi ilkokuldur ve bu da ilkokul öğretmenleri tarafından verilebilir.”

Çocukların öğrenmesinde oyunun kıymetini vurgulayan Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pınar Bayhan ise şöyle dedi:

“Çocukların, ekolojik okuryazarlık mevzularını yaşlarına nazaran oyun yoluyla öğrenmeleri, bu tahsilin içselleştirilmesi ve kalıcı olması ismine en verimli araçtır. Bilhassa ailelerin de projede yer alması, aile içinde oyun kurarak tahsile katkı sağlayacaktır.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlginizi çekebilir

En hoş kebap nasıl yapılır

En hoş kebap nasıl yapılır

deneme bonusu veren siteler