Ana Sayfa Gündem 12 Ocak 2023 4 Görüntüleme

Zeytinburnu Belediyesi’nden Kazlıçeşme’ye Fiyatsız Otopark

Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat ve yeni inşa edilen toplumsal tesisin 3 bin 500 metrekarelik etraf düzenleme projesine ek olarak 3 bin 300 metrekarelik otopark inşası da eklendi. Tamamlandığında 117 araçlık bir alana sahip olacak otopark fiyatsız olarak hizmet verecek. 

Zeytinburnu Belediyesi, Kazlıçeşme Sanat’ın çabucak yanında yer 3 bin 300 metrekare alana 117 araçlık fiyatsız otopark inşa ediyor. Halihazırda devam eden 3 bin 500 metrekarelik Mozaik Müzesi ve deniz görünümlü toplumsal tesis dönüşüm projesine komşu olan otopark tamamlandığında fiyatsız olarak hizmet verecek. Toplumsal tesis ve otopark alanının işletmesi Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapılacak.

117 ARAÇLIK FİYATSIZ OTOPARK

Kazlıçeşme Sanat’ın çabucak yan tarafında daha evvel özel bölüm tarafından işletilen otoparkın mülkiyetinin Zeytinburnu Belediyesi’ne geçtiği bilgisini veren Belediye Lideri Ömer Arısoy, “Yeni inşa edeceğimiz ve 3 bin 300 metrekareden oluşacak otoparkta; 5 adet engelli olmak üzere 117 araçlık park alanı olacak. Belediyemiz tarafından fiyatsız işletilecek otoparkta gece araç bırakılmayacak.  Sadece müze, stant, nikâh salonu, kütüphane ve toplumsal tesis kullanıcılarına hizmet verecek.” dedi. 

“TESİSİN İŞLETMESİ ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ’NDE OLACAK”

Kazlıçeşme Sanat içinde yer alan Zeytinburnu Mozaik Müzesi’nin çabucak yanında 3 kat olarak inşa edilen toplumsal tesisi hakkında da yeni bilgiler veren Lider Arısoy, Tesisin büsbütün yeme içme odaklı bir yer olarak tasarlandığını, öteki toplumsal tesislerde olduğu üzere bu tesisi de Zeytinburnu Belediyesi’nin işleteceğini belirtti. Lider Arısoy,”3 katlı toplumsal tesis; kafeterya, restoran, açık teras, bahçe ve aktiflik alanlarından oluşacak. Projenin kurgusu; İstanbul’da sur dışında bilinen en büyük taban mozaiği olan Kazlıçeşme Mozaikleri’nden yola çıkılarak renk, doku ve desen tipolojilerinden oluşturuldu. Tüm çalışmalar Zeytinburnu Belediye Başkanlığı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri kontrolünde ve Kültür Varlıklarını Müdafaa Konseyi onayı ile yapılıyor.” açıklamasında bulundu.

“ZEYTİNBURNU’NA YENİ BİR KÜLTÜR LOKASYONU KAZANDIRIYORUZ”

Mozaik Müzesinin de inşaatının tüm süratiyle devam ettiğini tabir eden Lider Arısoy, “İnşallah düzgün bir açılışla hepsini birlikte hizmete açacağız.” temennisinde bulunarak şu sözlere yer verdi: “Mozaik Müzesi çalışmaları sırasında onarım ve konservasyon süreçleri için kaldırılan mozaik yapısının alt düzeylerinde içerisinde  2 kişinin gömülü olduğu bir lahit bulunmuştu. Bu lahitlerin yapılan karbon testleriyle bin 700 yaşında olduğu tespit edildi. Burası sahiden İstanbul ve Zeytinburnu için yeni bir paha. Yerin yaklaşık 1,5 metre aşağısında olan mozaiklerin daha da altında olan lahdi konsey kararıyla gerekli düzenlemeleri yaparak görülebilir bir alana çekiyoruz. Zeytinburnu’muz yeni ve çok kıymetli bir kültür varlığına daha mesken sahipliği yapıyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

deneme bonusu veren siteler